«Природа оточує нас загадками, і спроби їх розвязання належать до найбільших радощів життя» У.Рамзай

Державний Прапор України – святиня нашого народу.

Мета: ознайомити учнів з національними символами України, з її святинею – Прапором, формувати національну свідомість школярів, виховувати патріотів рідної держави, повагу до її символів, розширювати пізнавальні інтереси школярів.
Обладнання: на плакатах зображення герба України, прапора; колоски пшениці.

                                                                     
                                                                          Епіграф:
                                                                                               Україна -
                                                                                                 рідний край!
                                                                                               Поле. Річка.
                                                                                               Синій гай.
                                                                                               Любо стежкою іти.
                                                                                               Тут живемо я і ти.


Вчитель: Україна! Наша рідна земля, наша Батьківщина. Вона для  всіх, хто її поважає і любить-колиска найкращих у світі пісень, вона-вічна надія на волю і кращу долю. Наша Україна, як і всі країни світу, має свої державні символи. Назвіть мені їх.
(учні називають символи: Державний Прапор, Державний Герб, Державний Гімн)
Вчитель:    «Державними символами України є Державний Прапор України, Державний Герб України і Державний Гімн України. Державний Прапор України – стяг із рівновеликих горизонтальних смуг синього і жовтого кольорів» (Конституція України, ст. 20.).
                   Сьогодні ми поговоримо саме про нього, про Державний Прапор України.
Учениця:                      Він має дуже гарні кольори -
                                       Синій і жовтий. Добре, наче казка!
                                       Здається вітерець легкий подув –
                                       І колос ледь гойдається тендітний.
Вчитель:Дійсно державними барвами України є барви синя і жовта. Пригадайте, що означають на прапорі синій і жовтий кольори?
Учень:Чисте небо-символ миру (синій) та пшеничне поле-символ достатку (жовтий).  Наш стяг - пшениця у степах під голубим склепінням неба. Він втілює віковічні прагнення нашого народу до миру, праці, краси.

Учениця:                    У прапорі, мов неповторна мить,
                                     Два кольори, та в них є все, що треба:
                                     Це золото ланів, Дніпра блакить,
                                     Це українське синє-синє небо.
                                     Бо синє небо-спокій на землі,
                                     Достаток – колір жовтого колосся.

Вчитель: Таке сполучення кольорів дуже давнє. У таких кольорах був виконаний герб Галицько-Волинського князівства-золотий лев на синьому фоні.
Вчитель: А чи знаєте ви, що існує ціла наука, яка займається дослідженням прапорів, стягів і символів, що на них зображені? Вона називається - вексилологія (прапорознавство). З давніх часів в Україні прапор називали корогва (хоругва). Він має три значення. (на дошці накреслена схема)


                                                                  Корогва (хоругва)

військовий прапор

церковний прапор

міський (цеховий)
Учень: Військовий прапор (називався клейнод) в Україні в 15 – 18 століттях,  був символом влади гетьмана України, кошового отамана Запорізької Січі, полковника, сотника.  З часів визвольної війни дійшли відомості про прапори козацьких частин – полків, сотень. У більшості вони були прямокутними.  Характерними зображеннями на них були хрести, півмісяці, зорі, сонце. Відомо, що сотенні прапори були двох типів – хоругва – відносно великий прапор і «знак» – менший.
Учениця: За кольорами прапори козацьких підрозділів у 17 столітті були різноманітними. Різні яскраві полотнища давали змогу швидко орієнтуватися на полі бою, відрізняти свою військову частину чи підрозділ від сусідніх або ворожих. У 17 столітті козацькі прапори здебільшого мали вигляд довгого   полотнища, були і прямокутні. Тканина – шовк, голь, лудан тощо. Учениця:Полотнища часто були блакитного, жовтого, малинового, білого, зеленого, чорного та інших кольорів. На полотнищах прапорів з’являються зображення святих у баракових картушах, козака з рушницею і шаблею.
Учень:  У бою військо орієнтувалося за прапорами. Стяг, піднятий догори, означав, що полк тримається добре. Коли ж прапор хилився або падав, це був знак невдачі. Покинути стяги – означало програти битву.
Вчитель: Слов’яни обожнювали свої знамена і вірили, що у воєнний час вони святіші від ідолів. Прапороносцями призначали, як правило, визначних богатирів, які мали за обов’язок постійно тримати прапор над  полем бою, охороняти його.
Вчитель: А що ви знаєте про церковний прапор?
Учень: Церковний прапор – полотнище з держаком  з навершям у вигляді хреста, яке містило біблійні зображення;
Вчитель: А чим характеризується міський прапор?
Учениця:Міський (цеховий) прапор – полотнище з держаком, на якому зображено, як правило, герб міста або специфіку цехового виробництва у 16 – 18 століттях.
Вчитель: Так дійсно свої прапори мали великі й маленькі міста, різноманітні цехові виробництва, заводи, фабрики, а також впливові сім’ї. На сучасному етапі свій прапор можуть мати спортивні клуби, різноманітні організації, партії. Але державний прапор – один. Я вам пропоную об’єднатися в 4 групи і виконати таке завдання:
1 група – намалювати або створити ескіз прапора нашої школи.
2 група – намалювати або створити ескіз прапору нашого класу
3 група – намалювати або створити ескіз прапору спортивної команди класу
4 група – намалювати або створити ескіз прапору нашого міста
Після виконаної роботи ви повинні презентувати свою роботу, розповісти що зображено на прапорі і що ваші символи означають.
Вчитель:Прапор був символом нашого народу у всі часи. Послухайте уважно уривок з книги Олеся Лупія «Падіння давньої столиці»:
«– Треба винести нашу хоругву і наш знак, – сказав Мстислав, звертаючись до Олелька. – Піди, Вірку, допоможи.
Хлопчина неабияк подивувався, угледівши, як батько в коморі натиснув на бокову стіну і утворився вузький отвір, через який можна було пройти. Чого там тільки не було, …а в самому кутку на високому древку хоругва. Олелько взяв її і передав синові, а сам вийняв із шкіряної піхви золотий знак на темному дерев’яному держаку, що нагадував птаха із розпущеними крильми. Старий Мстислав встиг одягти святкову сорочку із вишитим узором на комірці та рукавах. І коли він вийшов із воріт на сільську дорогу, то ніби перевтілився – звідкись у старого взялися сили іти стрімкіше. З одного боку простував Олелько із блакитною, з золотим оточенням хоругвою, з другого – Вірко ніс золотого птаха. Це враз помітили односельці і стали передавати від хати до хати: «Несуть свячену хоругву!», що означало: всім треба негайно сходитись на площу в центрі села на раду всієї громади. Хоругва, яку виносили тільки у дні великого свята і в час трагедії, так вплинула на здвижівців, що навіть ті, хто зібрався кудись втікати, похоплювались і повернули на площу».
Вчитель: А тепер дайте відповіді на запитання:
·              Хто був головними дійовими особами сюжету?
·              Де зберігався прапор? Як він називався?
·              Якого кольору був прапор?
·              Як реагували мешканці села на несення прапору? Чому саме так?
·              Чому можна говорити, що прапор був символом нашого народу у давні часи?
Вчитель: (демонструє різноманітні прапори Української держави, які були в різні часи і коротко розповідає про їх історію)
Проте в різні періоди історії український прапор піднімався то синім, то жовтим полотнищем вгору. Головна Руська Рада – орган, що представляв національний рух українського населення Галичини. – у жовтні 1848 року оголосила своїм прапором синьо-жовтий. Цей самий прапор, але з жовтою смугою вгорі, був державним прапором УНР 1918 року. Після перевороту П.Скоропадського порядок кольорів змінили на синьо – жовтий.
Учениця:                             Наш прапор
                                          Прапор Руси повіває
                                          Синьо-жовтим золотом тканий
                                          А на нім завіт сіяє
                                          Мономахом нам ще даний.
                                         
Вчитель:   2 вересня 1991 року над будинком Верховної Ради  України    було піднято  синьо-жовтий національний прапор    - символ незалежності та суверенітету нашої держави. Після здобуття незалежності нашою державою Верховна Рада України прийняла:
« Постанова Верховної Ради України про державний прапор України»
Верховна Рада постановляє:
Затвердити Державним Прапором України національний прапор, що являє собою прямокутне полотнище, яке складається з двох рівних за шириною горизонтально розташованих смуг: верхньої-синього кольору, нижньої-жовтого кольору.
                                                Голова Верховної Ради України І.Плющ
М.Київ
28 січня 1992 року
Вчитель: отже, юні друзі, синьо-жовтий прапор сьогодні майорить на всіх державних установах України. Він здіймається над усіма посольствами нашої держави в багатьох країнах світу, під ним ходять у морях-океанах українські пароплави.. Стрімко злітає це полотнище і на різних спортивних змаганнях,коли на п’єдестал пошани піднімаються українські спортсмени. Гордо розвивається синьо-жовте знамено, промовляючи всьому світу: «Є у світі - Україна»                
Учні: (5)
                                           Прапор
О прапор наш, Вкраїни стяг шовковий,
Як сяєш ти в повітрі золотім,
І хто б сказав, скільки страждань і крові
Блищать слізьми у полиску твоїм!
А скільки щастя в полиску яскравім,
Скільки в нім віри, сонця і змагань
До правди й сили, до міцної волі
Скільки посвят й великих поривань
Як маєш ти! У лопоті шовковім
Палкі, таємні шелести вогню
Й шумлять в тобі козачії корогви,
Що в бій несли Пречистую Покрову,
В твоїх складках двобарвної тканини
Є дух боїв і гостре слово лез,
А разом мир і правда України,
Простори нив і моря синій плес.
О, стягу наш, освячений стражданням,
О, гасло чину й хвилі забуття,
В майбутнім най тобі буде надбанням –
У наших вчинках розум завзяття.

 Вчитель: Сьогодні завдання кожного з нас, громадянина України,- знати, поважати символи своєї Вітчизни і не дати нікому поглумитися над ними. Гордитися тим, що маємо свою державу, свою землю, свою мову, свої традиції і свої символи-герб, прапор, гімн. І тільки той буде називатися справжнім патріотом, хто своїми вчинками, поведінкою, працею, знаннями і вміннями зміцнюватиме її могутність. 

Немає коментарів:

Дописати коментар